Kilka podstawowych zasad, które pomogą Ci przygotować plik do druku
Właściwe przygotowanie plików do druku jest niezbędne, by uzyskać w pełni zadowalający efekt znakowania. Twoja firma pierwszy raz zamawia gadżety reklamowe z logotypem? Nie wiesz jak przygotować plik? Dzięki poniższym wskazówką nie będziesz miał z tym żadnego problemu! Jest kilka podstawowych reguł, dzięki którym będziesz miał pewność, że nadruk zawsze wyjdzie tak, jak wyglądał na wizualizacji.
1. Pliki przesyłaj zawsze w postaci wektorowej, również czcionki w pliku powinny być zamienione na wektory.
Często przy w logotypach używane są wyszukane i wymyślne czcionki, w niektórych przypadkach są tworzone specjalnie nowe dla konkretnej firmy. Programy graficzne, chcąc zapisać plik w jak najmniejszym rozmiarze, domyślnie nie osadzają czcionek w dokumencie. Jeśli nie zamienimy czcionki na krzywe, plik otwierany na innym komputerze może wyglądać całkowicie odmiennie, niż zakłada to pierwotna wersja.
Pliki zapisane w wektorach zawsze gwarantują nam najwyższą jakość, dzięki nim unikniemy pikseli, a nadruk zawsze będzie wyglądał dobrze.
2. Plik wektorowy przesyłaj w formacie .pdf, a bitmapę w formacie .tif lub .pdf.
Jeśli przesyłamy plik w wektorach zapisany w formacie .pdf po otwarciu na różnych komputerach i przez różne programy graficzne zawsze będzie wyglądał tak samo. Co to jest bitmapa? Obraz graficzny przedstawiany na ekranie monitora za pomocą pikseli. Właśnie piksele odróżniają bitmapę od wektorów. Wektory nie składają się z pikseli, właśnie dzięki temu nie mogą ulec rozpikselizowaniu, czyli utracie jakości. Najpopularniejszym przykładem bitmapy jest zdjęcie.
3. Dbaj o wysoką jakość pliku wysyłanego do druku – najlepszą jakość daje rozdzielczość 300dpi.
Wysoka rozdzielczość gwarantuje, ze nadruk będzie wysokiej jakości. Jest to szczególnie ważne w przypadku bitmap, słaba jakość pliku może spowodować, że na wydruku widoczne będą piksele.
4. Plik przesyłaj w formacie rzeczywistym.
Jeśli zapiszesz plik w rzeczywistej wielkości nadruku gwarantujemy Ci, że nie zajdzie żadna pomyłka. Jest to duże ułatwienie dla nas, eliminuje wszystkie ewentualne pomyłki związane z wielkością nadruku. Plik zapisany w formacie rzeczywistym gwarantuje, że gadżety reklamowe z nadrukami zawsze będą wyglądać tak, jak na wizualizacji.
5. Przed zapisaniem pliku upewni się, że masz ustawione kolory palety CMYK lub Pantone.
Jest to paleta barw przeznaczona bezpośrednio do druku. Pamiętaj! Kolory zapisane w RGB (czyli te, które widzimy na ekranie komputera oraz telewizora) mogą różnić się od odcieni palet drukarskich CMYK. Jeśli od razu ustawisz odpowiedni format koloru, unikniesz nieporozumień.