+48 605 20 30 20 | Pon-Pt 8:00 - 16:00
Cofnij Cofnij
powrót
Cofnij
Gadżety Gadżety
Menu
Eko
Eko
Dom
Dom
Biuro
Biuro
Premium
Premium
Gry i zabawki
Gry i zabawki
Odzież i akcesoria
Odzież i akcesoria
Sport i wypoczynek
Sport i wypoczynek
Targi i eventy
Targi i eventy
Elektronika
Elektronika
Torby i plecaki
Torby i plecaki
Upominki firmowe
Upominki firmowe
Cofnij
Dom Dom
Menu
Cofnij
PREMIUM PREMIUM
Menu
Cofnij
Zaprojektuj gadżet Zaprojektuj gadżet
Menu
Pride Month Marketing:  Świętowanie różnorodności za pomocą gadżetów reklamowych

Pride Month Marketing: Świętowanie różnorodności za pomocą gadżetów reklamowych

Tak jak zrównoważone praktyki, wyznawane wartości czy sposób kształtowania relacji z otoczeniem, tak i gadżety reklamowe mogą być nośnikiem wartości wyznawanych przez organizację. Czerwiec to Pride Month – miesiąc, podczas którego różne marki decydują się na zwiększanie świadomości na temat praw osób LGBTQ+, promując różnorodność i przekonując do inkluzywności.

Sprawdź, jak polskie firmy wykorzystują gadżety do świętowania Miesiąca Dumy i dowiedz się, co zrobić, by właśnie w ten sposób zaprezentować wartości organizacji. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • w jaki sposób polskie marki świętują Pride Month za pomocą gadżetów,
  • dlaczego warto wyrażać swoje poparcie dla osób LGBTQ+ i jak robić to autentycznie,
  • za pomocą jakich gadżetów reklamowych można ciekawie świętować Miesiąc Dumy. 

W Polsce z roku na rok dyskusja na temat praw osób LGBTQ+ poszerza się, a widok tęczowych flag zaczyna coraz mniej zaskakiwać. Czerwiec, jako miesiąc obchodów rocznicy tzw. buntu Stonewall, jest dobrym pretekstem do poruszania tego tematu w sferze publicznej – również poprzez kampanie społeczne i reklamowe.

Nowojorskie protesty przeciw wykluczeniu w 1969 roku do dziś traktowane są przez mniejszości seksualne jako kluczowy moment w walce o swoje prawa, a ich upamiętnienie dostrzegamy podczas Parad Równości czy w czerwcowej komunikacji większych i mniejszych marek.

Nie tylko tęczowe logo. Jak polskie marki wspierają LGBTQ+?

To, co w czerwcu rzuca nam się w oczy to zmiany zdjęcia profilowego w mediach społecznościowych. Marki wyrażają swoje poparcie dla walki o prawa osób LGBTQ+, dodając w tle swojego loga tęczę – symbol tej społeczności.

Przykładem firmy, która poszła krok dalej może być CD Project – polska spółka odpowiedzialna m.in. za produkcję gier opartych o powieści Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie. CD Project ma za sobą przygotowanie specjalnej firmowej koszulki z tęczowym logo czy realizację charytatywnego streamu. 

Inną polską marką jest producent skarpetek Many Mornings, przekonująca swoich klientów do tego, że akceptację i otwartość wyrażać możemy również małymi dodatkami do codziennego ubioru – dochód z kolekcji skarpet Over the Rainbow wspiera aktywistyczną Grupę Stonewall. W tym roku Many Mornings przygotowało również limitowaną wersję swoich maskotek – tęczowych małpek.

Pracownia zero-waste Dwa Borsuki co roku przygotowuje kolekcję PRIDE, deklarując, że tęczowy motyw to dla tej polskiej małej marki nie tylko symbol, ale i zobowiązanie do działania. W tym roku klienci, którzy zdecydują się w czerwcu na zakup produktów (np. tęczowego workoplecaka) i donację organizacji wspierającej LGBTQ+ albo przeciwdziałającej homofobii, mogą liczyć na atrakcyjny rabat.

Wiele firm decyduje się na włączenie do swojej oferty także drobnych gadżetów, wyrażających poparcie dla tęczowej społeczności. W 2020 roku w księgarni Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK mogliśmy kupić „tęczowy zestaw”, zawierający przypinkę, brelok oraz smycz

 

W zeszłym roku polska marka odzieżowa Tatuum, we współpracy z fundacją wspierającą inicjatywy na rzecz społeczności LGBTQ+ w Polsce, przygotowała specjalną kolekcję z okazji Pride Month. W sklepie można było kupić bluzy z ciekawym printem oraz płócienne torby. Na artykułach pojawiło się hasło „Love more always”. Za to Kubota, w ramach tegorocznej kampanii „Tęczniej z dumy” nie tylko deklaruje, że duma jest w jej tożsamości, ale i proponuje zakup swoich produktów z tęczowym motywem – kultowych klapków, toreb oraz skarpet. Dochód z tych produktów wspiera Kampanię Przeciw Homofobii. 

 

Małe przedmioty, wielkie wartości. Jak i co komunikować za pomocą gadżetów?

Przytoczone tu polskie marki, które wychodzą z inicjatywami w czasie Pride Month, komunikują za pomocą tęczowych gadżetów swoje wartości – poparcie dla inkluzywności, różnorodności i wspierania praw osób ze społeczności LGBTQ+.

Dzięki temu, że za zakupem produktów idzie realna pomoc dla organizacji zajmujących się wspieraniem mniejszości seksualnych, marki te, przynajmniej w teorii, nie muszą obawiać się o tzw. washing (nazywany również pink washingiem czy rainbow washingiem).

Coraz bardziej uważni konsumenci rozpoznają wykorzystywanie symboli LGBTQ+ w celach czysto marketingowych, nijak niezwiązanych z ideami przyświecającymi świętowanie Miesiąca Dumy i krytykują je, odwracając się od marek decydujących się na takie praktyki.

Gadżety, takie jak: nerki, torby, naklejki, kubki, termosy itp. mogą być nośnikami wartości tylko wtedy, gdy organizacja faktycznie jest zaangażowana we włączanie wyznawanych idei w swoje codzienne działania. W przypadku identyfikowania się z celami Pride Month mogą to być m.in.: budowanie inkluzywnego środowiska pracy, partnerstwo z organizacjami wspierającymi prawa mniejszości seksualnych, współpraca z aktywistami czy influencerami działającymi społecznie, a także, często praktykowane, przeznaczanie całości bądź części dochodu ze sprzedaży limitowanych produktów na cele charytatywne.

Worek reklamowy tęczowy Butelka reklamowa tęczowa Parasol reklamowy tęczowy

Tęczowe wersje znanych produktów czy przygotowane na tę okazję nowe elementy odzieży, akcesoria, kosmetyki itp. zdobędą zainteresowanie wśród konsumentów, jeśli marka wzbudzi w nich przekonanie, że za sprzedażą nie stoją puste deklaracje, a realne działania.

Badanie Wavemaker z 2021 roku pokazało, że dla 6 na 10 polskich internautów ważne jest to, by marka, od której kupują produkty, miała podobny do nich światopogląd. Dzisiejsi konsumenci (a w szczególności reprezentanci młodszych pokoleń) wierzą, że to także firmy są odpowiedzialne za rzeczywistość, w której żyjemy, dlatego doceniają ich zaangażowanie w sprawy społeczne, również te związane z prawami osób LGBTQ+. 

Przykłady działań znanych marek:

Apple: Apple konsekwentnie demonstruje swoje zaangażowanie w różnorodność
i integrację. W swoich kampaniach z okazji Miesiąca Dumy wykorzystała tęczowe akcesoria, takie jak:

 

  • etui na telefony, 
  • opaski do zegarków
  • etui na słuchawki AirPods. 

 

Gadżety te nie tylko zapewniają wartość funkcjonalną, ale także pokazują wsparcie dla społeczności LGBTQ+.

Warto zapamiętać:

Szanse dla marek w wykorzystaniu gadżetów reklamowych: 

  • Zwiększona widoczność marki: Kampanie Pride Month są często szeroko komentowane w mediach, dając markom możliwość wzmocnienia ich przekazu i dotarcia do większej liczby odbiorców. Włączając gadżety reklamowe, marki mogą zwiększyć swoją widoczność i wygenerować pozytywną ekspozycję marki, prowadząc do zwiększenia świadomości i rozpoznawalności marki.
  • Połączenie ze społecznością LGBTQ+: Dzięki kampanią pozwalamy markom nawiązać emocjonalną więź ze społecznością LGBTQ+ i stworzyć poczucie przynależności. Oferując gadżety reklamowe, które współgrają z wartościami i doświadczeniami społeczności, marki mogą wzmocnić swoje relacje z tą grupą odbiorców i zwiększyć lojalność wobec marki.
  • Pozytywne skojarzenia z marką: Kiedy marki aktywnie wspierają prawa osób LGBTQ+ i uczestniczą w inicjatywach Miesiąca Dumy, generują pozytywne skojarzenia z marką wśród konsumentów. Poprzez dystrybucję gadżetów reklamowych, które w widoczny sposób eksponują tęczowe kolory i symbole LGBTQ+, marki mogą być postrzegane jako inkluzywne, postępowe i wspierające, przyciągając klientów, którzy podzielają te wartości.
  • Zaangażowanie w mediach społecznościowych: Kampanie Pride Month często generują znaczne zaangażowanie w mediach społecznościowych, ponieważ ludzie chętnie dzielą się swoim poparciem dla praw osób LGBTQ+. Gadżety reklamowe, które są atrakcyjne wizualnie i można je udostępniać, mogą wywołać szum na platformach społecznościowych, prowadząc do zwiększenia ilości treści generowanych przez użytkowników i pozytywnych rozmów na temat marki.

Tęczowe gadżety. Promuj swoją markę w czerwcu!

Organizacje promujące swój tęczowy gadżet reklamowy jako element budujący ich tożsamość i symbol świadczący o realnym działaniu na rzecz społeczności LGBTQ+, mają szansę wyróżnić się na tle innych marek i, zapraszając w ten sposób do dyskusji, przyciągnąć do siebie nowych klientów.

Przekazywanie wartości za pomocą atrakcyjnych gadżetów wzbudza również poczucie przynależności do idei wyznawanych przez markę i tym samym do tej konkretnej marki. Odbiorcy, których marka przekona do tego, że jest autentyczna – to znaczy: nie tylko komunikuje o wartościach, ale i wciela swoje przekonania w życie – chętniej staną się jej lojalnymi klientami. 

Produkcja gadżetów z motywem tęczy może być również ciekawym narzędziem employer brandingowym. Przykładowo: dzięki sprezentowaniu zespołowi atrakcyjnego gadżetu i przygotowaniu akcji w mediach społecznościowych, w ramach której firma (dzięki zaangażowaniu pracowników) zaprezentuje się jako wspierająca różnorodność, niewielkim kosztem budujemy autentyczny wizerunek otwartej firmy. 

Obchody Pride Month w formie przygotowania specjalnie na tę okazję gadżetów reklamowych mogą być świetną okazją do tego, by marka pokazała się jako odważna, świadoma swojego wpływu na rzeczywistość i poruszająca ważne społecznie tematy. Podjęte w czerwcu działania marketingowe mają szansę budować wizerunek organizacji jako otwartej, włączającej i popierającej różnorodność.

Ważne, by nie zapomnieć, że zaproponowanie klientom ciekawego gadżetu powinno poparte być najlepiej całoroczną pracą z wartościami i autentycznym zaangażowaniem w zmianę rzeczywistości na bardziej wspierającą dla osób LGBTQ+. 

Powiązane artykuły
22 listopad 2024
Motoryzacja to pasja, która łączy miliony ludzi na całym świecie. Dla wielu osób samochód jest czymś więcej niż środkiem transportu – z tego względu przydatne gadżety do auta mogą stanowić doskonały pomysł na prezent. Jakie podarunki warto wybrać i co warto mieć w aucie?
25 październik 2024
Praca zdalna stała się nową normą dla wielu firm na całym świecie. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy starają się znaleźć najlepsze sposoby na zapewnienie efektywności i komfortu pracy poza tradycyjnym biurem. W tym kontekście gadżety reklamowe mogą odgrywać kluczową rolę nie tylko w promowaniu marki, ale także w wspieraniu pracowników w ich codziennych zadaniach.
24 wrzesień 2024
W branży spożywczej i gastronomicznej pomysłowy marketing to podstawa. Musisz mieć w końcu pewność, że spośród wielu podobnych produktów i lokali klient wybierze właśnie Twój! Dlatego dobrze jest postawić na ciekawe i przydatne gadżety z logotypem. Nie ograniczaj się do zamawianych przez większość firm długopisów czy smyczy, ale postaw na przedmioty bardziej powiązane z branżą – kubki, sztućce czy przybory do gotowania.
Ostatnio dodane artykuły
09 kwiecień 2025
Krokomierz to niedrogi, ale bardzo praktyczny gadżet, który w wersji personalizowanej świetnie sprawdza się jako nośnik reklamy. Może być dodatkiem do kampanii promującej zdrowy styl życia, elementem firmowego pakietu startowego albo upominkiem motywacyjnym w ramach m.in. programów wellbeing.
09 kwiecień 2025
OpenGift to coś więcej niż tylko gadżety reklamowe – to kompleksowe rozwiązania dla Twojej marki, które obejmują nie tylko szeroki wybór produktów, ale także pełne wsparcie na każdym etapie realizacji. Od strategi, przez personalizację, aż po konfekcję – jesteśmy tam, gdzie nas potrzebujesz.
08 kwiecień 2025
Butelki reklamowe mogą realnie wesprzeć różne kampanie marketingowe. Taki gadżet jest czymś więcej niż po prostu pojemnikiem na wodę – to też nośnik wizerunku marki i praktyczny prezent, który przyda się odbiorcom na co dzień.
OpenGift.pl w liczbach
53941 Klientów
145849 Zamówień
129 Pracowników
19 Lat na rynku